„A Debreceni Egyetem bölcsője a Református Kollégium"

2014. szeptember 09., címkék: egyházi felsőoktatás, tanévnyitó, debreceni teológia (drhe), debreceni nagytemplom

Száz évvel ezelőtt, 1914. október 1-én tartotta első tanévnyitóját a református Nagytemplomban a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem. Az évforduló alkalmából most is a Nagytemplom adott otthont a jubileumi tanévnyitó ünnepségnek, amelyet a Debreceni Református Hittudományi Egyetemmel közösen szervezett a Debreceni Egyetem.

Nagyon nehéz helyzetben a református felsőoktatás

2012. július 09., címkék: pápai teológia (prta), református felsőoktatás, károli egyetem (kre), sárospataki teológia (srta), református oktatás, egyházi felsőoktatás, debreceni teológia (drhe), tarr zoltán, interjú

Az egyházi felsőoktatási intézmények május közepén levelet kaptak Hoffman Rózsa oktatási államtitkártól, amelyben arról tájékoztatta az intézményeket, hogy a már lezárt 2011-es gazdálkodású évre a kormány módosította a normatíva összegét. Ebből adódóan az intézményeknek különböző mértékű visszafizetési kötelezettségük keletkezett. Ez a kötelezettség a Károli Gáspár Református Egyetem esetében 141 millió forintot jelent. A kialakult helyzetről Tarr Zoltánnal az MRE zsinati tanácsosával beszélgettünk.

Odafigyelnek a véleményükre

2011. február 28., címkék: állam-egyház kapcsolatok, református oktatás, Hírek, egyházi felsőoktatás

Szoros párbeszédre törekednek mind a kormányzattal, mind minden a felsőoktatásban érintett, egyeztetésre nyitott szervezettel az egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények képviselői.

Új szakokat indít a Partiumi Keresztény Egyetem

2010. június 02., címkék: királyhágómelléki egyházkerület, Határon túl, református oktatás, egyházi felsőoktatás

A közelgő egyetemi felvételi időszakban két új szakra hirdet felvételit a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem.

Kárpát-medencei Protestáns Szakkollégiumok III. Konferenciája

2010. április 23., címkék: konferencia, Hírek, egyházi felsőoktatás

A Magyar Protestáns Tanulmányi Alapítvány (MPTA) Felsőoktatási Szakkollégiuma április 24-én, szombaton konferenciát tart.

Kuba: a matanzasi teológia a növekvő protestáns egyházakért

2010. március 31., címkék: teológus, protestáns, kuba, Nagyvilág, egyházi felsőoktatás

Fidel Castro kubai elnök a Szovjetunió, a szigetország legfőbb patrónusának az összeomlása után 1990 áprilisában találkozott 70 egyházi vezetővel, köztük a Kubai Presbiteriánus/Református Egyház tisztségviselőivel. Közölte velük az Alkotmányban tervezett változtatást: az államot többé nem ateista, hanem „szekuláris”, azaz világi államnak nevezik. Ez új lehetőségeket nyitott meg az egyházak előtt is.

Lelki mélység a hétköznapokban és a szolgálatban – Szolgálat a társadalom peremén élők között

2010. március 10., címkék: misszió, dunamelléki egyházkerület, károli egyetem, Hírek, egyházi felsőoktatás

Két kurzust is indít ez év áprilisában a Közép- és Kelet-Európai Missziói Tanulmányi Intézet ("KMTI"), melyeket a Dunamelléki Református Egyházkerülettel közös szervezésben, a Lelkésztovábbképző program keretében rendeznek.

Nyílt nap Debrecenben

2010. január 21., címkék: Hírek, debreceni teológia (drhe), egyházi felsőoktatás

Aki még nem tudja, vagy bizonytalan abban, hogy hova jelentkezzen, ne hagyja ki a lehetőséget, hogy a nyílt napokon bepillanthasson egy-egy felsőoktatási intézmény életébe. A Debreceni Református Hittudományi Egyetem is megtartja ezt a napot, az idei tanévben már másodjára, február 11-én csütörtökön 10 órai kezdettel.

A magyar nyelv védelméért - Kárpát-medencei egyházi felsőoktatási intézmények képviselői találkoztak

2009. szeptember 02., címkék: nyelvtörvény, kárpát-medence, Hírek, egyházi felsőoktatás

A magyar nyelv védelméért tartottak a Kárpát-medencei egyházi felsőoktatási intézmények kerekasztal-beszélgetést.